teisipäev, 5. veebruar 2013

Andrea Speed "Infected"

Andrea Speed'i (minu jaoks senitundmatu autor) raamat, mille just lõpetasin, sisaldab tegelikult kahte lugu - "Infected" ja "Prey". Tegu on esimese osaga urban fantasy sarjas "Infected".

Mind, keda hundid jätavad üsna külmaks, aga kaslased see-eest köidavad väga, meelitas seda raamatut kätte võtma muuhulgas see, et erinevalt harilikest libahuntidest on selles maailmas hoopis libakassid, õigemini suured kaslased - puumad, lõvid, leopardid, pantrid ja tiigrid. Teine tavapärasest erinev detail on siin, et libaks ei muututa mitte hammustamise teel, vaid tegemist on viirusega, mis levib põhimõtteliselt samal viisil nagu HIV. Üldse tundub autor kasutavat libakassi-viirust selles sarjas AIDSi-analoogiana - eriti midagi meeldivat nakatumises ei ole (see lühendab oluliselt eluiga, muutumine on tahtest sõltumatu ja piinarikas, muutumise eel (mõned ööd igakuiselt) tuleb ennast sulgeda puuri, sest kassikuju võttes mõtlemisvõime kaob) ja sellega kaasneb ka teatav sotsiaalne stigma. Siiski on mõned inimesed, kes peavad kassiks muutumist põnevaks ja eksootiliseks, olemas on isegi viirust ülistavad ususektid jne.

Peategelane on Roan, libalõvi, kes on viiruse sünniga kaasa saanud (sellega kaasnevad võrreldes hiljem nakatunutega teatavad eelised - ka inimese kujul on Roanil terav lõhnataju, ja igakuine muutumine, kuigi ikkagi tahtest sõltumatu, on natuke kergem). Ta on lapsepõlve veetnud lastekodus ja erinevates asenduskodudes; halbade elukogemuste tõttu on ta võrdlemisi kibestunud ja pessimistlik tüüp. Roan on endine politseinik ja pärast teenistusest lahkumist tegutseb ta eradetektiivina. Et tema elu veelgi "lihtsamaks" teha, on Roan ka gei [kellel see allergiat peaks tekitama, siis ühtegi lembestseeni raamatus ei ole]. Teine peategelane ongi Roani elukaaslane Paris, libatiiger, kes sai viiruse ülikoolieas. Parise elu oli enne nakatumist igati hea ning hoolimata sellest, et nakatumine pööras ta maailma pea peale, on ta säilitanud üsna positiivse ellusuhtumise ja püüab Roani pessimismi jõudumööda leevendada. Paris on sarmikas, hea suhtleja ja (vajadusel) näitleja ning tänu sellele hindamatu abiline Roani detektiivitöös.

"Infected" sarja raamatud tunduvadki olevat üleloomuliku elemendiga krimkad. Nagu öeldud, on esimeses raamatus koos kaks krimilugu. Esimeses ("Infected") on Roani palganud murelikud vanemad, kelle teismeline poeg on ootamatult kodust lahkunud ja seejärel teadmata kadunud, kusjuures poisil on olnud teatav huvi "kassikultuse" vastu. Samal ajal uurib politsei mitut surmajuhtumit, kus tapjaks tundub olevat olnud libakaslane, aga teatud kahtlaste asjaolude tõttu palub endine kolleeg Roanilt abi, nii et loomulikult ei suuda ta end tagasi hoida ka selle müsteeriumi lahendamisest. Teises loos ("Prey") on linnas liikvel sarimõrtsukas, kelle vihavaen tundub olevat suunatud libakaslaste vastu. Ühe suurima kassikultuse juht on nende mõrvadega seoses saanud ähvarduskirju, mistõttu ta palkab Roani, kes hoolimata oma äärmiselt negatiivsest suhtumisest kultusesse võtab töö vastu, et tapjale jälile jõuda.

Krimilood on minu arvates üsna hästi kirjutatud, lugeja saab peategelastega kenasti kaasa mõelda, lahendused ei ole ilmselged, aga samas ka mitte täiesti "lambist" võetud. Lugudes jagub põnevust ja actionit, aga näidatud on ka detektiivina tegutsemise igapäevasemat poolt (andmebaasides tuhnimist, kahtlusaluste maja ees passimist jne). Detektiivitöö kõrval peavad peategelased toime tulema ka eraeluprobleemidega ja ühiskonna sallimatusega, nii et oluline osa loos on inimsuhetel ja tegelaste sisemaailmal. Sarja toon on võrdlemisi sünge, aga seda leevendavad vaimukad dialoogid ja mõnusalt värvikad karakterid. Kokkuvõttes raamat mulle täitsa meeldis ja kavatsen ilmselt ette võtta ka järjed.

Põnevus: 4
Action: 4
Maagia/üleloomulik: 5
Romantika: 3
Huumor: 2

6 kommentaari:

 1. Teine osa "Bloodlines" loetud, pisarad valatud, enne magamaminekut olin sunnitud kiirelt natuke kolmanda osa "Life After Death" algust lugema, et niii nukker tunne sisse ei jääks... Masendavalt realistlik ja kaasahaarav sari, ei soovita lugeda, kui parajasti midagi positiivset vaja.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Siis mulle praegu ei kõlba :) Loen siin isegi kahte raamatut korraga, Laini Taylori "Days of Blood and Starlight" vapramatel hetkedel ja kui sõjafantaasia lugemine liiga nukraks kisub, siis portsu Pratchetti "Nähtamatuid akadeemikuid" peale :)

   Kustuta
  2. päris hea taktika see Pratchetti vahepeale lugemine :) peaks kah proovima, kui teinekord olemine väga kurvaks läheb mõne muu raamatuga

   Kustuta
 2. Lõpetasin sarja praegu ilmunutest viimase, kuuenda osa ja sain autori peale kurjaks, sest kõik otsad on täiesti lahti ja ma ei leia ka kusagilt infot selle kohta, millal järgmist raamatut oodata on... Nii et soovitaksin oodata lugemisega järgmise osa ilmumiseni - või siis lugeda 5 osa ja jääda siis ootele (teiste osade lõpud on suhteliselt konkreetsed).

  Kuigi teatud detailid (nt tüüpnaljad) hakkasid viimastes raamatutes natuke korduma, sarja tase minu meelest raamat-raamatult ei halvenenud, vaid jäi ühtlaselt kõrgeks. Andrea Speed on suutnud luua inimlikult ebatäiuslikud, aga sümpaatiat tekitavad karakterid, ja panna lugeja neile täie hooga kaasa elama. Kuigi, nagu kirjutet, suurem pisaravalamine oli teise raamatu lõpus, on need tegelased suutnud mulle nii naha alla pugeda, et ka edaspidi võttis aeg-ajalt silma märjaks (ja seda minuga lugedes hirmus tihti ei juhtu). See ei peaks siiski kedagi väga heidutama - tõsi, meeleolu raamatutes on pigem pessimistlik, aga leidub ka põhjust naerda turtsumiseks ja enamasti saavad head ikka pahadest jagu. Lihtsalt ei ole roosa meelelahutus (mida ma ka lugeda armastan), vaid parajalt ühiskonnakriitiline lugu, kus on hulgaliselt torkeid meie päris-maailma suhtes ja tegelased on enamuses suuremal või vähemal määral "katkised" (nt raske lapsepõlve tagajärjel). Sarnaselt Stiefvateri libahundi-sarjale ja Harknessi "All Souls" triloogiale on siin üritatud kassi-viirusele läheneda teaduslikult, minu jaoks jääb see DNA-jutt kahjuks natuke kaugeks, nii et ei tea, kas ka realistlikult - aga vähemalt tundub üsna usutav.

  Uhh, sai pikk ja vist ka üsna hüplik kommentaar, aga muljed on veel päris värsked ja parajalt emotsionaalne kogemus oli see lugemine. Kui homotemaatika ei häiri, siis tõsiselt soovitan!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vahepeal on raamatuid juurde tulnud ja viimati ilmunud osas on otsad üsna kenasti kokku tõmmatud, kuigi jätkumine pole välistatud. :)

   Kustuta
 3. Kui kedagi peaks huvitama, siis hetkel müüb Amazon "Infected" sarja esimest (e-)raamatut 99 sendiga - http://www.amazon.com/dp/B00NJRJZGG/ref=wl_it_dp_o_pd_nS_ttl?_encoding=UTF8&colid=31BL6ZCXZU6XR&coliid=I1Y0OJMVT03OQM.

  VastaKustuta